Різновиди золота та проби

\"\"

 

КРАСНЕ ЗОЛОТО

Червоне золото має багато відтінків. Залежно від проби та співвідношення міді та срібла у сплаві, колір дорогоцінного металу змінюється.
Подібне золото раніше використовували для позолоти куполів церков, а зараз воно дуже популярне у світі дорогоцінних прикрас. Ювеліри люблять кольорові вироби. Візьмемо, наприклад, світовий будинок Cartier та їх відомі потрійні кільця Трініті з білого, жовтого та червоного золота.

РОЗОВЕ ЗОЛОТО

Рожеве золото можна назвати відтінком червоного. Відрізняє його лише співвідносно в сплаві – більше відсотка срібла. Такий благородний метал за останні десять років набув дуже гарної популярності в ювелірних будинках світу. Damiani, Tiffany, Cartie у всіх колекціях використовують рожеве золото 750 та 585 проби.

Класичний рожевий відтінок 750 проби має у своєму складі 75% золота, 9% срібла та 16% міді.

 

ЖОВТО/ЛИМОННЕ ЗОЛОТО

Жовте золото – це метал всіх тих же міді і срібла, але зовсім в іншому співвідношенні. Наприклад, якщо взяти золото 750 проби, то срібло з міддю буде у співвідношенні 2к1. У той же час, яскраве золото 585 проби жовтого кольору свідчить про те, що міді на 20% більші за срібло.

Лимонне золото можна назвати братом жовтого. Щоправда, варто врахувати, що немає 750 проби золота лимонного кольору. Навпаки, дуже поширене низькопробне золото 375 проби.

Жовте золото може бути із легким зеленим відтінком. У такому випадку в сплаві є лише до 5% міді, а решта належить сріблу.

 

БІЛЕ ЗОЛОТО

Білий шляхетний метал під назвою золото звичайній людині важко відрізнити від платини, ціна якої значно вища. Тому прикраси з білого золота впевненими кроками поступово витісняють жовті ювелірні вироби.

Прозорі діаманти найкраще грають саме у світлому виробі з білого золота. Ще років десять тому цей колір не користувався високою популярністю. Але завдяки колекціям ювелірних будинків багато хто почав поповнювати свої скриньки саме кільцями, сережками та ланцюжками з білого золота.

Найпопулярніша лігатура для надання світлого кольору – паладій та срібло. Вкрай рідко використовується платина.

Колір золота червоне рожеве жовтий/лимонний біле чорне синій лілове
Домішки Медь та срібло Медь та срібло Медь та срібло Срібло, нікель, паладій, платина Хром і кобальт, або родій Нікель та залізо алюміній

Системи спроб

У сучасному світі діє 4 системи проб, але найпоширенішими є каратна та метрична системи.

Система проб – каратна

З давніх-давен люди стали вимірювати золоті вироби в каратах. У 24 карати (24К) було позначено абсолютно чисте, без домішок, золото.

А скільки, наприклад, в 1 караті золота звичних нам грамів?

1 карат містить одну двадцять четверту частину   масі сплаву, що  відображено в  каратній системі Великобританії (також ця система  діє  у США, Швейцарії та інших країнах). 14-каратне золото (14K) містить 14 часток золота і 10 частин інших металів. Ювеліри використовують у своїй роботі золото проби в 24, 14, 18, 10 і 9 карат.

Система проб – метрична

У нашій країні в 1927 р. відбувся перехід на метричну систему проб, частина золота в сплаві стала   визначатися виходячи з кількості грам в кілограмі ювелірного сплаву. Приміром, сплав 500 проби містить 500 грам чистого золота і ще 500 г – це домішки інших металів. У Росії виробляють ювелірні вироби 375, 500, 585, 750, 900, 916, 958 проби.

Свого часу вітчизняною ювелірною промисловістю вироблялися вироби дорогоцінного металу 583 проби золота, що в західній системі дорівнювало 14 К, хоча і західна проба була трохи вищою. В результаті (після розпаду СРСР) вирішили зробити зміну класичного золотого стандарту з 583 проби на 585, і вітчизняні вироби у вартості за 1 грам золота стали ідентичні західним. У результаті питання про те, скільки 585 проба золота представляє у системі  карат – відповідь 14К.

 

\"\"

Кошик